Skip to content

231 W Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Nov 29, 1989

Property Information

Block3914
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class28
Description2S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage952
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
15%
Improvement Value:$39,900
85%
Total Assessment$47,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,503+0.7%
2024$1,493+5.0%
2023$1,422+2.9%
2022$1,382+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1820, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1925