Skip to content

308 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1939
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2003

Property Information

Block3915
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building ClassR-NC
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,100
46%
Improvement Value:$244,900
54%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,328+0.7%
2024$14,234+5.0%
2023$13,559+2.9%
2022$13,172+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939