Skip to content

416 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block3916
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,396
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
14%
Improvement Value:$107,100
86%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,955+0.7%
2024$3,928+5.0%
2023$3,742+2.9%
2022$3,635+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
Sq Ft1,396DeedBook 4243, Page 6213Recorded6/29/2023

Property Sale

Sale
$14,900
DeedBook 2409, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1915