Skip to content

512 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$137,300
Last Sale Date
Aug 3, 2007

Property Information

Block3911
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$88,100
84%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,340+0.7%
2024$3,318+5.0%
2023$3,161+2.9%
2022$3,070+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$137,300
DeedBook 4029, Page 7756

Property Built

Built

Year Built: 1920