Skip to content

625 E Grape StVineland, NJ 08360

Built 1875

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 30, 1994

Property Information

Block4010
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,241
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
15%
Improvement Value:$83,100
85%
Total Assessment$98,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,127+0.7%
2024$3,106+5.0%
2023$2,959+2.9%
2022$2,874+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2072, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1875