Skip to content

212 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block4010
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings4
Zoning04
Sq Footage2,281
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
14%
Improvement Value:$103,200
86%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+0.7%
2024$3,796+5.0%
2023$3,616+2.9%
2022$3,512+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft2,281DeedBook 4125, Page 1446Recorded1/28/2015

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 2491, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1900