Skip to content

799 W Weymouth Rd(Block 401 Lot 18)Vineland, NJ 08360

Built 1946

Last Sale Date
Feb 21, 2066

Property Information

Block401
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,878
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
20%
Improvement Value:$140,800
80%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,629+0.7%
2024$5,592+5.0%
2023$5,327+2.9%
2022$5,175+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2322, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1946