Skip to content

727 W Weymouth Rd(Block 401 Lot 21)Vineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Date
Apr 21, 2066

Property Information

Block401
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-8UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,806
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,700
15%
Improvement Value:$223,300
85%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,342+0.7%
2024$8,287+5.0%
2023$7,894+2.9%
2022$7,669+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2625, Page 34

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 1278, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1910