Skip to content

557 W Weymouth RdVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block401
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,985
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
20%
Improvement Value:$165,400
80%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+0.7%
2024$6,513+5.0%
2023$6,204+2.9%
2022$6,027+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,985DeedBook 4201, Page 6094Recorded12/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2785, Page 286