Skip to content

3285 Burnt Mill DrVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block401
Lot64
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,640
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
16%
Improvement Value:$169,900
84%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+0.7%
2024$6,184+5.2%
2023$5,878+3.1%
2022$5,704+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1821, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1970