Skip to content

1160 Regina Elena AveVineland, NJ 08360

Built 1984

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block401
Lot76
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,682
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
23%
Improvement Value:$116,300
77%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,782+0.7%
2024$4,751+5.0%
2023$4,526+2.9%
2022$4,396+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 4196, Page 2567Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 4173, Page 490Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4063, Page 8848

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2874, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1984