Skip to content

3529 Roosevelt AveVineland, NJ 08360

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Nov 14, 2003

Property Information

Block401
Lot83
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
DescriptionFOUNDATION
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage420
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
95%
Improvement Value:$2,000
5%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,337+0.6%
2024$1,328+5.0%
2023$1,265+2.9%
2022$1,229+27.7%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 2704, Page 313