Skip to content

3589 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block401
Lot88
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,854
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
19%
Improvement Value:$122,400
81%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,811+0.7%
2024$4,779+5.0%
2023$4,553+2.9%
2022$4,423+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1535, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1915