Skip to content

3701 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block401
Lot91
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage772
Acreage4.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
55%
Improvement Value:$30,600
45%
Total Assessment$68,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,175+0.7%
2024$2,160+5.0%
2023$2,058+2.9%
2022$1,999+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

Sq Ft772DeedBook 4136, Page 5404Recorded12/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920