Skip to content

44 N Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1928

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block3101
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
13%
Improvement Value:$85,700
87%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,136+0.7%
2024$3,116+5.0%
2023$2,968+2.9%
2022$2,883+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,344DeedBook 4212, Page 5228Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2861, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1928