Skip to content

516 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$94,100
Last Sale Date
Apr 5, 2002

Property Information

Block3911
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X-3UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$95,300
85%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,569+0.7%
2024$3,546+5.0%
2023$3,378+2.9%
2022$3,281+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$94,100
DeedBook 2579, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1925