Skip to content

606 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1955
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block4116
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building ClassR-R
Description1S-CB-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
10%
Improvement Value:$174,100
90%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,126+0.7%
2024$6,086+5.0%
2023$5,797+2.9%
2022$5,632+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2635, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1955