Skip to content

503 E Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block4116
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,476
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
12%
Improvement Value:$115,500
88%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,161+0.7%
2024$4,134+5.0%
2023$3,938+2.9%
2022$3,826+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 2895, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1890