Skip to content

509 E Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block4116
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class28
Description2S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,007
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,600
15%
Improvement Value:$38,100
85%
Total Assessment$44,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,423+0.6%
2024$1,414+5.0%
2023$1,347+2.9%
2022$1,308+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$635,000
Sq Ft1,007DeedBook 4274, Page 5091Recorded8/26/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$109,000
Sq Ft1,007DeedBook 4272, Page 6569Recorded7/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925