Skip to content

48 Howard StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$148,362
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block4204
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-F-2UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
22%
Improvement Value:$124,500
113%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,512-18.4%
2024$4,302
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,362
Sq Ft1,530DeedBook 4249, Page 1295Recorded11/22/2023

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 2855, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1920