Skip to content

1035 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block4204
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-X-4UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
12%
Improvement Value:$254,600
88%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,186+0.7%
2024$9,125+5.0%
2023$8,693+2.9%
2022$8,444+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2613, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1905