Skip to content

16 Howard StVineland, NJ 08360

Built 1932

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block4204
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,577
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
24%
Improvement Value:$85,700
76%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,576+0.7%
2024$3,552+5.0%
2023$3,384+2.9%
2022$3,287+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft2,577DeedBook 4170, Page 4456Recorded8/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1932