Skip to content

47 S State StVineland, NJ 08360

Built 1905

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 18, 2008

Property Information

Block4204
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,740
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
23%
Improvement Value:$92,600
77%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,853+0.7%
2024$3,827+5.0%
2023$3,646+2.9%
2022$3,542+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4047, Page 8210

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 1364, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1905