Skip to content

33 S State StVineland, NJ 08360

Built 1918

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Dec 2, 1994

Property Information

Block4204
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,664
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
19%
Improvement Value:$119,000
81%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,684+0.7%
2024$4,653+5.0%
2023$4,432+2.9%
2022$4,306+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2087, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1918