Skip to content

23 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1895

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 15, 2008

Property Information

Block4206
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,898
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
23%
Improvement Value:$110,500
77%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,553+0.7%
2024$4,523+5.0%
2023$4,309+2.9%
2022$4,186+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4052, Page 9814

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 2331, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1895