Skip to content

13 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1912

Last Sale Date
Jun 30, 2064

Property Information

Block4206
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,016
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
18%
Improvement Value:$144,900
82%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,648+0.7%
2024$5,611+5.0%
2023$5,345+2.9%
2022$5,193+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000
Sq Ft2,016DeedBook 4220, Page 3998Recorded12/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1912