Skip to content

42 Virginia AveVineland, NJ 08360

Built 1921

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block3102
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,048
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
22%
Improvement Value:$120,500
78%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+0.7%
2024$4,887+5.0%
2023$4,655+2.9%
2022$4,522+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 4172, Page 9733Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$46,900
DeedBook 1395, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1921