Skip to content

27 Vassar PlVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block4209
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,329
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
22%
Improvement Value:$95,000
78%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,872+0.7%
2024$3,846+5.0%
2023$3,664+2.9%
2022$3,559+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,329DeedBook 4248, Page 1185Recorded10/28/2023

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2910, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1948