Skip to content

5 Victory AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$250,500
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block3113
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
23%
Improvement Value:$98,300
77%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,047+0.7%
2024$4,020+20.7%
2023$3,330+3.4%
2022$3,220+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,500
Sq Ft1,296DeedBook 4242, Page 7897Recorded6/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955