Skip to content

1058 Linda LnVineland, NJ 08360

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block5005
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,337
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
24%
Improvement Value:$90,000
76%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,786+0.7%
2024$3,761+5.0%
2023$3,582+2.9%
2022$3,480+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,337DeedBook 4276, Page 8218Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1613, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1954