Skip to content

87 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block4214
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,424
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
19%
Improvement Value:$112,700
81%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,423+0.7%
2024$4,393+5.0%
2023$4,185+2.9%
2022$4,066+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2566, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1954