Skip to content

621 Prospect StVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
May 31, 1978

Property Information

Block4303
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,752
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
18%
Improvement Value:$151,700
82%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,640+0.7%
2024$5,602+5.2%
2023$5,324+3.1%
2022$5,165+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1277, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1962