Skip to content

31 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1913

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block4206
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,179
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
16%
Improvement Value:$136,700
84%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+0.7%
2024$5,121+5.0%
2023$4,878+2.9%
2022$4,739+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$186,500
Sq Ft2,179DeedBook 4221, Page 2628Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2047, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1913