Skip to content

11 Ewan TerVineland, NJ 08360

Built 1921

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block3117
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,182
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
13%
Improvement Value:$166,300
87%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+0.7%
2024$6,022+5.0%
2023$5,737+2.9%
2022$5,573+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4037, Page 5555

Property Built

Built

Year Built: 1921