Skip to content

2638 Monroe AveVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block4410
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,418
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
11%
Improvement Value:$248,100
89%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+0.7%
2024$8,853+5.0%
2023$8,433+2.9%
2022$8,193+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 2909, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 2006