Skip to content

2578 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 1995
Commercial

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 22, 2013

Property Information

Block4405
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description1S-CB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
39%
Improvement Value:$279,700
61%
Total Assessment$456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,522+0.7%
2024$14,426+5.0%
2023$13,742+2.9%
2022$13,350+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4103, Page 6150

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1889, Page 240