Skip to content

5116 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Date
Dec 15, 1981

Property Information

Block4601
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,459
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
17%
Improvement Value:$223,900
83%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463+0.7%
2024$8,407+5.0%
2023$8,009+2.9%
2022$7,780+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1464, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1971