Skip to content

4421 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 21, 2001

Property Information

Block4601
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,740
Acreage4.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
21%
Improvement Value:$137,300
79%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556+0.7%
2024$5,519+5.0%
2023$5,258+2.9%
2022$5,108+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2520, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1979