Skip to content

584 Nottingham DrVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Dec 19, 1988

Property Information

Block4701
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
19%
Improvement Value:$96,000
81%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,767+0.7%
2024$3,742+5.0%
2023$3,564+2.9%
2022$3,463+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 1775, Page 36