Skip to content

649 Bradford DrVineland, NJ 08360

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$36,001
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block4703
Lot75
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,700
27%
Improvement Value:$74,900
73%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,017+0.7%
2024$2,995+5.4%
2023$2,841+3.2%
2022$2,753+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$36,001
Sq Ft960DeedBook 4266, Page 4492Recorded2/10/2025

Property Sale

Sale
$60,950
DeedBook 2110, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1995