Skip to content

614 Bradford DrVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block4702
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
21%
Improvement Value:$80,800
79%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,023+0.7%
2024$3,002+5.4%
2023$2,847+3.2%
2022$2,759+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1578, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1974