Skip to content

1619 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block4702
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
23%
Improvement Value:$99,200
77%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,088+0.7%
2024$4,061+5.0%
2023$3,869+2.9%
2022$3,758+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 2739, Page 29Recorded5/3/2004

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

DeedBook 2413, Page 108NU CodeGovernment (15)Recorded2/1/2000

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1825, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1974