Skip to content

598 Bradford DrVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block4702
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
19%
Improvement Value:$95,200
81%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,732+0.7%
2024$3,707+5.0%
2023$3,531+2.9%
2022$3,430+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1490, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1974