Skip to content

880 S Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$186,900
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block4703
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R- -1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,314
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
17%
Improvement Value:$149,300
83%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,456+0.7%
2024$5,418+0.3%
2023$5,399+2.9%
2022$5,245+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,900

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 4195, Page 9823Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 2836, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1989