Skip to content

45 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1950
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$12,000,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block4801
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-15UG,3
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
3%
Improvement Value:$1,633,600
97%
Total Assessment$1,678,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,450+0.7%
2024$53,097+5.0%
2023$50,579+2.9%
2022$49,136+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1950