Skip to content

734 W Earl DrVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Date
Sep 13, 2058

Property Information

Block4801
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,080
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,200
21%
Improvement Value:$108,600
79%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,356+0.7%
2024$4,327+5.0%
2023$4,122+2.9%
2022$4,004+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4121, Page 7482Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$96,500

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4106, Page 8629Recorded7/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959