Skip to content

745 W Earl DrVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block4803
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,545
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
20%
Improvement Value:$113,400
80%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,509+0.7%
2024$4,479+11.5%
2023$4,016+3.1%
2022$3,895+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2240, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1964