Skip to content

747 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block4805
Lot43
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,560
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
26%
Improvement Value:$91,300
74%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,907+0.7%
2024$3,881+5.0%
2023$3,697+2.9%
2022$3,591+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4018, Page 2121

Property Built

Built

Year Built: 1965