Skip to content

718 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 27, 2011

Property Information

Block4804
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,455
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
21%
Improvement Value:$116,200
79%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,674+0.7%
2024$4,643+5.0%
2023$4,423+2.9%
2022$4,297+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4082, Page 2135

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2715, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1955