Skip to content

724 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block4804
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage858
Acreage2.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
36%
Improvement Value:$81,800
64%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,053+0.7%
2024$4,027+5.0%
2023$3,836+2.9%
2022$3,726+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 4176, Page 529Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2609, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1938